Změna na postu kytaristy

Letošní rok hrajeme s náhradním kytaristou Mojmírem “Tarasem” Ševčíkem, který obětavě zaskočil za dlouhodobě nemocného Honzu “Hombreho” Lžičaře. Hombreho stav se sice výrazně zlepšil, ale na vystupování to – po skoro roce – zdaleka není. Na nedávném jamu jsme se tak s Hombrem domluvili, že už se na trvalé angažmá necítí. Tímto tedy vítáme na postu kytaristy definitivně Tarase, který nám svým nástupem nastálo udělal obrovskou radost. Ceníme si toho o to víc, že za námi jezdí až z Rakouska. A samozřejmě velký dík patří také Hombremu, který kapelu spoluzakládal a jehož hlas byl dlouhá léta ozdobou každého našeho vystoupení.

Záskok

Hombre zůstává ve stavu nemocných a termíny prvních vystoupení se blíží, takže jsme byli nuceni hledat nějaké řešení. Trn z paty nám vytrhl starý kamarád, banjista, kytarista a znamenitý zpěvák Mojmír “Taras” Ševčík, který zaskočí na postu lead zpěváka a kytaristy. Patří mu za to velký dík a na vystoupení s ním se těšíme.

.

PF 2018

Milí přátelé, děkujeme všem, kteří si našli cestu na některé naše vystoupení v letošním roce. Přejeme vám v roce 2018 pohodu, dobrou mysl, co nejvíc bluegrassu a hlavně zdraví. Nás bohužel opět dostihly zdravotní problémy, takže jsme museli zrušit lednová vystoupení a uvidíme dál, jak se situace vyvine.

Letní festivalová sezóna 2017 je za námi.

Letní festivalová sezóna 2017 je za námi. Byla velmi příjemná a rád bych doporučil některé akce, abyste je třeba napřesrok nevynechali. Začátkem července jsme hráli v Metylovicích, kde parta naprosto neuvěřitelných nadšenců kolem kapely Ptačoroko provozuje Bluegrassové (!) divadlo. Mají program na celé léto a určitě stojí za to některou (nejlépe všechny) akci navštívit. Velmi příjemné vystoupení bylo také na následujícím Hajnickém potlachu. Počasí trochu zlobilo, přesto přišla síla posluchačů. Na Jiráskově Hronově v srpnu jsme – podle ohlasu – snad neudělali bluegrassu ostudu. Je vždycky zajímavé (a pro nás i dost nezvyklé) hrát nebluegrassovému publiku. Stejně se vydařil i následující memoriál Honzy Macáka v Kopidlně. Následující pátek jsme si už poněkolikáté zahráli ve vinárně U Vlaďky v Novém Jičíně, kde byla – jako obvykle – úžasná atmosféra. Posledním srpnovým vystoupením byl Nová Dubnica na Slovensku, kde jsme se dočkali dokonce ovací ve stoje. Všechny tyhle akce byly po mém soudu moc příjemné a rozhodně stojí za návštěvu. Těšíme se na viděnou a slyšenou na některém z podzimních vystoupení.

Dvacátý (poslední) EWOB v Nizozemí

Poslední víkend jsme strávili v nizozemském Voorthuizenu, na dvacátém ročníku přehlídky evropských bluegrassových kapel EWOB. Během tří dnů jsme měli čtyři vystoupení, všechna se moc povedla. Leccos dobrého jsme vypili a snědli a také jsme potkali spoustu přátel a známých z celé Evropy. Bohužel to vypadá, že festival končí, důvodů je víc, hlavní asi je, že se má celý objekt, kde přehlídka probíhá, bourat. Stejně tak končí – po úctyhodných 35 letech – další holandský festival, Big Bear Festival, který celou dobu obětavě organizoval Rienk Jansen. Také jsme na něm v minulosti dvakrát hráli. Obou akcí bude škoda a organizátorům patří velký dík za znamenitou práci, kterou po léta odváděli.

Nové album A BETTER WAY

Naše zbrusu nové, v pořadí sedmé CD je na světě. Během druhého únorového víkendu jsme ho nahráli v improvizovaném studiu v objektu mateřské školky v Novém Jičíně. Školku provozuje Iva Brandejsová, manželka našeho banjisty a za poskytnutý luxusní azyl – včetně plnění bříšek nahrávajících umělců – jí patří velký dík. Další velký dík patří Honzovi Mácovi, který to celé nahrával a následně – s trpělivostí až nebeskou – míchal a masteroval. Těžko bychom asi hledali spřízněnější duši, Jeník z nás dostával maximum, ovšem vždy s vědomím limitů, které my lidoví hudebníci prostě máme. Poděkování rovněž patří kolektivům závodů vyrábějících whisky Tullamore Dew a pivo Bernard, oba produkty nás provázely celé nahrávání. Minulou středu nám vylisované CD dorazilo, takže jsme hned několik desítek prodali na víkendovém zájezdu do Holandska a doufáme, že se bude líbit i u nás. Případné zájemce odkazujeme na naše koncerty, kde si CD budou moci zakoupit a hlavně si poslechnout většinu skladeb v živém provedení.

Příjemný večer v Poličce

V sobotu jsme si to v Poličcce v Divadelním klubu moc užili. Velmi příjemné prostředí, znamenitý zvuk, spousta kamarádů a známých a bezvadné publikum. Pivo bylo vynikající, stejně jako utopenec, škoda, že jsme museli domů. Vypadalo to na pěkný jam. Podobná místa je třeba střežit jako oko v hlavě a podporovat, co to jen jde. To znamená hlavně chodit, chodit a ještě jednou chodit na každou akci.

Nahrávání nového CD

Druhý únorový víkend jsme se v Bludovicích věnovali nahrávání našeho sedmého alba. Velký dík zaslouží všichni, kdo nám drželi palce, pomáhali nebo nás inspirovali. Obzvláštní poděkování pak zaslouží: Honza Máca jako mistr zvuku a laskavý kritik našich hudebních výkonů; má milá švagrová Ivuška za znamenitou péči o naše bříška; zaměstnanci pracovníci palírny Tullamore Dew a Stanislav Bernard za výrobu nápojů, které nám po celou dobu nahrávání dodávaly odvahu a přinášely pohodu. Teď se bude chvilku míchat, vyrábět obal a lisovat a někdy v květnu by CD mohlo být na světě.

Všechno NEJ v roce 2017!

Přejeme všem bluegrassovým fandům krásné vánoční svátky, veselý Silvestr a nebolavý 1. leden 2017. K tomu samozřejmě zdravíčko i pohodu po celý příští rok a fůru dobré, pokud možno bluegrassové muziky. Díky za podporu a těšíme se na viděnou na některém našem koncertu.

Zlátnoucí listí

V sobotu 22.10.jsme byli jako host pozváni na padesátý (!!!) ročník festivalu Zlátnoucí listí do Suchého Dolu u Police nad Metují. Celou akci pořádá místní, dnes už legendární kapela Kamarádi osady 5 (KO5). Moc jsme se těšili, do Police jsme jezdívali před třiceti lety sbírat první bluegrassové rozumy k Milanovi Leppeltovi, který s KO5 také jeden čas hrával. Těšili jsme se na staré kamarády (kterých jsme potkali spoustu), na výbornou muziku (znamenitý výkon předvedli oba další hosté, kapela Petrovští, která měla svou premiéru a výborně sezpívané Damtrio) a snad jsme také přispěli svým dílem ke zdárnému průběhu večera před narvaným sálem. Získat i jen židli bez výhledu na pódium bylo zhola nemožné. S ošklivým kašlavým moribundusem jsme zdárně bojovali pomocí zdravých (převážně zelených) lihovin a samozřejmě se také vydatně vzpomínalo. Už potolikáté jsem si uvědomil, jak úžasné je, když někde funguje takovou dobu a na tak znamenité úrovni místní kapela a jak je tohle podhoubí pro tu naši muziku důležité. Děkujeme za pozvání a přejeme KO5 (průměrný věk členů kapely je 69 let!!!) fůru dobré muziky a dalších podobných akcí!